Krita графический редактор

описание и ссылки на самые популярные программы по графике

Сообщение Krita графический редактор
» 25 янв 2016, 07:17

Бесплатная графическая программа.
Подходит для создания персонажей. Может кто нормальный урок зальет.

https://krita.org/

Участник
Я тут с 20 окт 2014
Репутация 50 [ ? ]

» 25 янв 2016, 09:00

Очень напоминает SAI

Игродел
Я тут с 30 окт 2012
Двиг: C2\Unity
Лицензия: Personal
VK: vk.com/red.gear
Репутация 203 [ ? ]

» 25 янв 2016, 09:19

saxan писал(а):Очень напоминает SAI

Но по функционалу близка к gimp и photoshop

saxan писал(а):Может кто нормальный урок зальет.

Там всё по образу и подобию с другими редакторами - 30 минут посидеть-потыкать по интерфейсу, посмотреть где что находится и вуаля...
Изображение

Игродел
Я тут с 19 дек 2012
Репутация 327 [ ? ]

» 25 янв 2016, 09:39

mef1sto писал(а):Но по функционалу близка к gimp и photoshop

надо поюзать, однозначно

Игродел
Я тут с 30 окт 2012
Репутация 203 [ ? ]

» 25 янв 2016, 10:28

Очень похожа на фотошоп, но работает гораздо быстрее.

Участник
Я тут с 20 окт 2014
Репутация 50 [ ? ]

» 25 янв 2016, 11:55

Про видео презентации;
- Бесшовные текстуры - как это как по Русски А....А....А.... Явно очень нервничает и спешит, наверное всю ночь текст зубрил. Презентация ни к чёрту рассказывает про картинки, А... могли бы вместо них вставить короткое видео как это делает программа по каждой описанной им функции. Всё же не морковь на рынке продаёт. А...

REDGEAR писал(а):Очень напоминает SAI

В ней тоже есть вектор?
REDGEAR писал(а):надо поюзать, однозначно

Потом опиши что там к чему, может быть там и вправду есть какие нибудь уникальные функции.
saxan писал(а):Очень похожа на фотошоп

Судя по интерфейсу нет.
saxan писал(а):но работает гораздо быстрее.

Ты сам проверял, или же ориентируешься на том что сказано в презентации? Если да то что именно она делает быстрей; масштабирует, применяет фильтры, или рисует за курсором кистью в режиме смешивания цветов?

Участник
Я тут с 26 июн 2015
Двиг: Clickteam
Репутация 54 [ ? ]

» 25 янв 2016, 12:41

Alex Yu писал(а):Ты сам проверял, или же ориентируешься на том что сказано в презентации? Если да то что именно она делает быстрей; масштабирует, применяет фильтры, или рисует за курсором кистью в режиме смешивания цветов?

Пользуюсь с месяца 2 - очень шустрый и удобный редактор. Лично под мои надобности(рисование с планшета) - очень богатый функционал - редактор кистей, палитр, ассистенты, трансформирование...

Ну и из мануала, перечень достоинств:

The following tools you may have seen in other programs, but Krita has a unique take on them:

Brush tool
Krita has a robust and variety of brush engines namely

Pixel Brush
Color Smudge Brush
Sketch Brush
Bristle Brush
Shape Brush
Spray Brush ,
Hatching Brush
Grid Brush
Curve Brush
Dyna Brush
Particle Brush
Clone Brush
Deform Brush
Filter Brush
Chalk brush

Where Photoshop and gimp have only one. The brush editor of Krita provides ability to control many properties of a brush like flow opacity, scatter ,spacing individually according to the pressure sensitivity and tilt of the graphic pen.

Krita also has a filtering system for the brush presets and a resource manager that allows you to import and manage resource bundles.

Erasing in Krita
Many applications have a separate eraser tool but Krita has erase as a blending mode which gives the ability to turn any brush or drawing tool into eraser. User can turn any brush or drawing tool into eraser just by pressing E key. Even the gradient tool can be turned into eraser.

Blur and Dodge tools
Unlike other applications, Krita doesn't have separate Dodge and burn tool. Instead it has them under Filter brush engine.

Paths
Krita has seperate type of layer called Vector layer you can create vector paths, shapes and text on this layer

Color management
If you are coming from Corel painter, Krita has a sophisticated colour management engine in Krita that allows you to go beyond just mere RGB and CMYK, and allows you to actually use the ICC profiles from you printer, or to choose for the VFX industry color management tool OCIO.

Layers for Gimp users
Our layer bounds are not fixed like in GIMP. the layer boundaries are flexible allowing the layers to extend as we paint beyond. Also any thing we paste gets on a new layer not in a floating layer unlike GIMP. In Krita you can select multiple layers and move , transform, group them.</li>

MIrror view
If you are a photoshop user you may be used to flipping the whole document to see a mirrored version of the document but in Krita it is just as simple as pressing M to flip the view, instead of transforming the whole image.

Clipping masks
Unlike photoshop Krita doesn't have a Clipping mask, instead it has a feature called 'inherit alpha'. You can enable Inherit alpha on a layer by clicking on the alpha icon Alpha-icon.png. it basically clips the content of the selected layer to the content of the bottom most layer of the stack. If you are confused you can read more about it in this tutorial here
Things that make Krita unique

Outside of common industry standard tools, Krita of course has things that make it unique.

Symmetry and drawing assistants.

Krita has various symmetry and drawing assistants, which help you to create kaleidoscopic designs, perspective drawings, fish eye designs and much more!

A huge list of various blending modes
Krita offers a wide variety of blending mode to composite your image.

Assigning color models to layers
A layer in krita can have its own color model, for example a lineart layer can be in greyscale while the rest of the layers can be in RGB orCMYK.

Clone layers
Users can clone and transform these cloned layers independently, and when you update the original, the clones will update along!

Wrap around mode
Krita has a wrap around mode for instant preview and creation of seamless tiles and textures.Just by pressing W key krita shows a live preview of seamless tiles.

HDR painting
Support for not just opening HDR images, controlling their exposure and gamma, but also picking and painting scene-reffered values on HDR images.
Изображение

Игродел
Я тут с 19 дек 2012
Репутация 327 [ ? ]

» 25 янв 2016, 12:47

Ну все это есть в фотошопе и даже больше.
Скачал, установил, посмотрел, порисовал.
шустрая это да. Но у меня и PS шустрый так как ноут хороший.
Как бы ничего нового не увидел, но удобность в ней есть некая.
Похожа реально на SAI, особенно интерфейсом, вектор есть вроде как. Инструменты те же что и в PS.
Скетчить в ней гораздо удобней, отображение и рисование лучше чем в PS, оно и понятно.

Игродел
Я тут с 30 окт 2012
Репутация 203 [ ? ]

» 25 янв 2016, 23:44

Спасибо за ответы хоть прояснили! Как понимаю уклон в программе делается именно на художников.

Участник
Я тут с 26 июн 2015
Двиг: Clickteam
Репутация 54 [ ? ]

» 26 янв 2016, 04:14

Попробовал рисовать мышкой, неудобно вообще. :smile: Лучше уж вектор осваивать.

Участник
Я тут с 20 окт 2014
Репутация 50 [ ? ]

Вернуться в Софт для рисования, моделирования и анимации

Сейчас эту тему просматривают

Зарегистрированные пользователи: нет зарегистрированных пользователей

Наверх